Zdrowy tryb zycia w ciazy

Zdrowy tryb zycia w ciazy Oczywiście lepiej zrezygnować

Zdrowy tryb zycia w ciazy

Zdrowy tryb zycia w ciazy wręcz warto być aktywną

'Zdrowo się odżywiaj', 'odpoczywaj', 'bierz witaminy' – każda przyszła mama z pewnością nie jeden raz zetknęła się z takimi radami.https://3dspace.pl/ansys-spaceclaim/translatory-cad/ Czy zdrowy tryb życia faktycznie ma tak duże znaczenie w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka? Wszelkie badania naukowe pokazują, że tak. Dobra dieta, aktywność fizyczna i higieniczny tryb życia to podstawa prawidłowego przebiegu ciąży, mająca znaczenie zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy.centrum medyczne zielona góra

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dietę. Zdrowa żywność, świeże warzywa i owoce, rezygnacja z fast foodów – to nie banalne porady, ale wskazówki, których warto się trzymać. Nieprzetworzona żywność, bogata w witaminy i minerały jest potrzebna mamie, której organizm – za sprawą rozwijającego się w jej łonie dziecka - ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto zaznaczyć, że zawsze w pierwszej kolejności to właśnie płód otrzymuje niezbędne substancje odżywcze, dlatego tak ważne jest, by ciężarna spożywała ich większą ilość – by starczyło również dla niej.

Zdrowy tryb zycia w ciazy pierwszej kolejności to właśnie płód

Niedobór witamin i innych składników szybko doprowadzi do anemii, a ta jest w ciąży bardzo niebezpieczna. Istotna jest jednak nie tylko jakość posiłków, ale też ich częstotliwość. Zaleca się spożywanie większej ilości mniejszych objętościowo posiłków, czyli ok. 5-6 dziennie co 2-3 godziny. Wspomaga to metabolizm i pomaga utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie.

Poza dietą ważny jest również ruch. Ćwiczenia fizyczne wcale nie są w ciąży zabronione, a wręcz przeciwnie - o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań i ciąża nie jest zagrożona, wręcz warto być aktywną w ciąży. Oczywiście lepiej zrezygnować z nadmiernego wysiłku i ciężkich ćwiczeń, np. podnoszenia ciężarów czy biegania na długie dystanse. Niemniej jednak regularne spacery i lżejsze ćwiczenia są jak najbardziej korzystne – poprawiają krążenie, dotleniają organizm, zapewniają też dobry nastrój, a to bardzo ważne w ciąży. Wszystkie te praktyki są oczywiście zalecane ze względu na rozwijające się w łonie matki dziecko, ale nie tylko. Zdrowa dieta i ruch są też dobre dla mamy – jej zdrowia, samopoczucia, ale też formy. Praktykując zdrowy tryb życia, dużo łatwiej jest wrócić do wagi i sylwetki sprzed ciąży. Zdecydowanie warto więc szczególnie dbać o siebie w czasie ciąży.


- autor