Badania w czasie ciazy

Badania w czasie ciazy

Ciąża to okres zwiększonej troski, nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o nowe życie – rozwijające się w łonie dziecko.parapety poznań Aby uniknąć lub w porę wykryć wszelkie możliwe problemy zdrowotne, konieczne jest regularne robienie badań w ciąży. O ile normalnie drobne odstępstwa od normy w przypadku np. morfologii, nie są od razu alarmującym problemem, o tyle w ciąży trzeba trzymać rękę na pulsie – profilaktyka to w tym wyjątkowym czasie podstawa. Kobietom w ciąży zlecane są przede wszystkim regularne badania krwi i moczu. Poziom krwinek, glukozy czy mocznika to niezwykle istotne dla lekarzy wskaźniki. Innym regularnie wykonywanym badaniem w ciąży jest pomiar ciśnienia. To przede wszystkim szansa na uniknięcie groźnych powikłań związanych z często występującym nadciśnieniem tętniczym. Równie istotnym badaniem są te na obecność przeciwciał w organizmie.

Zazwyczaj dotyczą one chorób, takich jak różyczka, kiła, toksoplazmoza czy cytomegalia, które w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne. Badania te pokazują, czy organizm ciężarnej jest na te choroby uodporniony. W I trymestrze zaleca się także wykonać badanie cytologiczne. Podczas kolejnych wizyt dokonuje się pomiaru wagi przyszłej mamy, by sprawdzić czy przyrost masy ciała jest prawidłowy. Często zaleca się badanie poziomu hormonów tarczycowych, wykonuje się również posiew w kierunku obecności bakterii paciorkowca.

Badania w czasie ciazy sprawdzić czy

W dzisiejszych czasach najważniejszych badaniem w ciąży jest jednak USG, cenione zarówno przez lekarzy, mogących dokładnie ocenić stan płodu i dróg rodnych, jak i przez mamy, dla których jest to pierwsze spojrzenie na dziecko. W przypadku wskazań, takich jak wiek czy podłoże genetyczne, zleca się nieraz wykonanie badań prenatalnych, mogących wykluczyć ewentualne wady rozwojowe u dziecka. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

fotele uszak
- autor