Dolegliwosci ciazowe

Dolegliwosci ciazowe fizjologicznej, których

Dolegliwosci ciazowe

Dolegliwosci ciazowe osłabienia, chroniczne zmęczenie oraz senność

Kobiety w ciąży często słyszą, że jest to to najpiękniejszy okres w ich życiu, a 'ciąża to nie choroba'. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Oczywiście, pod względem emocjonalnym jest to wyjątkowy etap – nosić pod sercem maleństwo, czuć jego pierwsze ruchy i nawiązywać z nim nierozerwalną więź to ogromne przeżycie duchowe i wielka radość dla przyszłej mamy.

Jednak nie oznacza to, że ciąża to okres usłany różami. Wręcz przeciwnie, bywa to z różnych względów trudny czas. Przede wszystkim doskwierać mogą wtedy różne dolegliwości naturalnie związane z przemianami natury fizjologicznej, których nie da się uniknąć. Przyrost wagi w ciąży – u niektórych bardzo znaczny, u niektórych mniejszy – zawsze jest faktem i najczęściej staje się przyczyną dyskomfortu, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Ociężałość, szybsze męczenie się, ograniczona sprawność ruchowa, a nawet problemu z kręgosłupem – są to sprawy zupełnie normalne w trakcie tych dziewięciu miesięcy.

Poza tym dochodzą również objawy, które nie są regułą, ale zdarzają się bardzo często, takie jak np. mdłości, szczególnie w pierwszym trymestrze, zawroty głowy, uczucie osłabienia, chroniczne zmęczenie oraz senność. Zdarzają się też przypadki poważnych problemów zdrowotnych związanych z ciąża, np. nadciśnienie ciążowe bądź cukrzyca ciążowa. Nieraz potrzebna jest specjalna dieta, odpoczynek i farmakoterapia.

Należy tez wspomnieć o trudnościach w donoszeniu ciąży, takich jak np. skracająca się szyjka czy łożysko przodujące. W takich przypadkach konieczne jest maksymalne ograniczenie aktywności ruchowej. Wszystkie te dolegliwości i związane z nimi postępowanie: dieta, przyjmowanie suplementów i leków czy wymóg leżenia, mogą powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do tego dochodzą jeszcze zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, objawiające się na rożne sposoby, np.

zmianami nastrojów, problemami z cerą, przemianą materii i innymi czynnościami natury fizjologicznej. Jak więc widać, z punktu widzenia czystej fizyczności ciąża nie zawsze jest sielanką i beztroskim okresem, jednak emocjonalnie jest to z pewnością niezapomniany czas, a szczęście, jakie przynosi dziecko, wynagradza wszelkie trudy podczas tych dziewięciu miesięcy.


- autor